Ana Sayfa/ARI ANADOLU LİSESİ, ARI ANADOLU LİSESİ IB DP, ORTAOKUL, TÜM HABERLER/Sürdürülebilir Kalkınma ve Gençleri Konu Alan Çok Uluslu Panel Düzenledik

Sürdürülebilir Kalkınma ve Gençleri Konu Alan Çok Uluslu Panel Düzenledik

Anadolu Lisesi Pre IB DP öğrencilerimiz ve ortaokul öğrencilerimiz ile GlobaCoLab Ağı’nın kurucusu Linda Staheli başta olmak üzere proje koordinatörleri ve okul liderlerini buluşturan “Gençleri Güçlendirme: Küresel Değişim Konuşması” adlı çevrim içi paneli, okulumuzun ev sahipliğinde 17 Nisan 2024 tarihinde gerçekleştirdik.

ABD, İspanya, Hollanda, İtalya, Japonya, Tayvan, Hindistan, Finlandiya ve Almanya’dan eğitimcilerin katılımıyla zenginleşen kültürler arası etkileşimi yüksek panelde Linda Staheli ilk sözü aldı.  Staheli, Global Co Lab Ağı “Co Lab” tarafından üretilen ve Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri (SDGs) odaklı olarak gençleri dünya çapında güçlendirmeyi amaçlayan “Birlikte Dünyayı Değiştiren UN Hedefleri Üzerine Genç Sesler” belgeseli ilgili katılımcıları bilgilendirdi. Irksal adalet, cinsiyet eşitliği, zihinsel sağlık, kaliteli eğitim, iklim değişikliği, açlık, plastik kirliliği, doğa koruma vd. konuları içeren ve genç liderler tarafından üretilen belgesel-drama Staheli rehberliğinde katılımcılara izletildi.

Belgesel gösteriminin ardından, uluslararası katılımcılar ve öğrencilerimiz tarafından 2030 yılı için Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri üzerine düşünceler paylaşıldı. Gençleri küresel değişimciler olarak güçlendirmek için çaba sarf etme konusunda söz veren tüm katılımcılarımız; iş birliği yapma, yenilik yapma ve küresel sorunlar üzerinde harekete geçme konularında gençlere destek olacaklarını ifade ettiler.

Panelin ardından TEMA Vakfına Linda Staheli adına okulumuz tarafından yapılan fidan bağışının görseli, çevrim içi paylaşıldı.

Uluslararası panelimize katılan Linda Staheli’ye ve çok uluslu katılımcılara değerli katkıları, paylaşımları ve geri bildirimleri için teşekkür ederiz.