Ana Sayfa/ARI ANADOLU LİSESİ, ARI ANADOLU LİSESİ IB DP, İLKOKUL, ORTAOKUL, TÜM HABERLER/Fütürist Yazar Perttu Pölönen Öğrenci ve Velilerimize “Geleceğin Becerileri”ni Anlattı

Fütürist Yazar Perttu Pölönen Öğrenci ve Velilerimize “Geleceğin Becerileri”ni Anlattı

Fütürist yazar ve mucit Perttu Pölönen, 40. yıl etkinliklerimiz kapsamında İlköğretim Kurumları, Anadolu Lisesi ve Fen Lisesi öğrenci ve velilerimiz ile 2 Ekim 2023 tarihinde “Essential Skills For The Future” konulu yüz yüze ve çevrim içi söyleşilerde buluştu.

AB’nin gençlere yönelik en büyük bilim yarışmasını kazanan ve Silikon Vadisi’ndeki NASA Ames Araştırma Merkezi’nde geleceğin teknolojileri üzerine eğitim alan yazar, fütürist, mucit, besteci ve girişimci ayrıca MIT Tech Review tarafından verilen Avrupa’daki 35 Yaş Altı İnovasyon ödülü ile Avrupa Birliği Genç Bilim İnsanları Yarışması’nda birincilik ödülü sahibi Pölönen, öğrenci ve velilerimizle geleceğin becerileri ve değerlerini konuştu.

NASA’ya uzanan eğitim öyküsünden zaman ve notalar arasındaki bağdan yola çıkarak yaptığı icada ve bu süreçte edindiği tüm kazanımlardan sosyal sorumluluğu önceleyen yenilikçi projelerini ulaştırdığı ülkelerdeki çalışmalarına da söyleşide yer verdi.

Geleneksel iş yaşamının gereksinimlerinin geleceğin iş yaşamındaki gereksinimlerden ayrıştığı noktaları da söyleşide ele alan yazar, geleceğin becerilerine ilişkin paylaşımlarıyla öğrenci ve velilerimize ışık tuttu.

Yaratıcılıktan alçak gönüllülüğe, dayanıklılıktan motivasyona, kalıcılıktan meraka, mizahtan cesarete, güvenilirlikten öz farkındalık ve öz disipline, empatiden liderliğe, merhametten merak ve güzellik duygusuna kadar geleceğin becerileri ve değerleri ile ilgili düşüncelerini paylaşan Fin yazar, öğrencilerimizin merak ettiği soruları içtenlikle yanıtladı. Ayrıca teknolojinin olumlu yönleriyle insanları anlamada önemli bir araç olduğuna işaret eden Pölönen, olumlu bakış açısıyla teknolojinin iyi amaçlarla kullanılmasının önemine dikkat çekti.