Ana Sayfa/ORTAOKUL, TÜM HABERLER/“Bilim Şenliği” Heyecanında Çeyrek Asra Bir Adım Kaldı

“Bilim Şenliği” Heyecanında Çeyrek Asra Bir Adım Kaldı

6 ve 7. sınıf öğrencilerimizin ARGEM uzmanları ve danışman öğretmenlerinin rehberliğinde hazırladıkları birbirinden renkli bilim projelerinin sunumlarını içeren, “24. Bilim Şenliği”mizi 14 Ocak 2023 tarihinde gerçekleştirdik.

Bilim Şenliği sürecinde araştırma ve incelemelerle edindikleri kuramsal bilgileri bilimsel yöntemlerle birleştiren, sorgulama becerilerini geliştiren ve dönüşümlü düşünen öğrencilerimiz ulaştıkları bilgileri çok yönlü bakış açışıyla yorumladılar. Edindikleri kazanımları ise yaşamla ilişkilendirerek süreci birer dünya bireyi olarak tamamladılar. Proje ürünlerini ise sunum gününde farklı üniversitelerin akademisyenlerinden oluşan jüri üyelerine sundular.

6 ve 7.sınıflardan 91 öğrencimizin yürüttüğü 54 proje sergilendiği şenlikte; 11’i Türkçe, 13’ü Matematik, 24’ü Fen Bilimleri ve 6’sı sosyal bilgiler alanları temel alınan projelerden 18’i disiplinler arası proje olarak yürütüldü. Öğrencilerimizin hazırladığı projeler 17 haftalık çalışma sürecinin sonunda belirlenen değerlendirme ölçütlerinden yararlanılarak Çankaya Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, Gazi Üniversitesi,  ODTÜ, Anadolu Üniversitesi, Gebze Teknik Üniversitesi, Çanakkale 18 Mart Üniversitesi, Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesinden akademisyenler, Özel
Anadolu Lisesi, Özel Arı Fen lisesi Öğretmenleri ile TRT spikeri tarafından değerlendirildi.

Çevrim içi yapılan jüri değerlendirmesi ardından 17 Ocak 2023 Salı günü öğrencilerimiz, tasarladıkları ürün, afiş ve proje sunumlarını öğrenci ve öğretmenlerine sunarak deneyimledikleri bu süreci şenlik coşkusuyla da yaşadılar.

Araştırmanın, geliştirdikleri ürünleri etkili sunumlarla paylaşmanın mutluluğunu ve gururunu yaşayan öğrencilerimiz, 18 Ocak 2023 tarihinde Çankaya Üniversitesinde gerçekleştirilen kapanış töreninde büyük bir coşkuyla başarılarını kutlarken tiyatro gösterisi, orkestra ve piyano performanslarını da sergilediler.

One Step Left to a Quarter-Century in the Excitement of the “Science Festival”

We held our ’24th Science Festival’ on January 14, 2023, which includes the presentations of science projects prepared by our 6th and 7th grade students under the guidance of ARGEM experts and advisor teachers.
Our students also had the chance to celebrate their success with great enthusiasm at the closing ceremony held at Çankaya University on January 18, 2023.

2023-08-16T16:25:29+03:00 18 Ocak 2023|ORTAOKUL, TÜM HABERLER|