Ana Sayfa/İlköğretim/Arı İlköğretim Kurumları Kütüphanesi
Arı İlköğretim Kurumları Kütüphanesi2018-02-13T15:10:37+03:00

Kütüphane

  Çok okuyan, araştıran, araştırırken sorgulayan, okuduklarını arkadaşlarıyla, öğretmenleriyle ve ailesiyle paylaşan öğrencilerin yaşamlarının her alanına başarıyı da taşıdığını her geçen yıl gözlemliyor, deneyimliyoruz. Öğrencilerimizin ilköğretim süreçlerinde, araştırma yapmak için en güvenilir ortam olan okul kütüphanesinde okuma ve yazma alışkanlıklarını geliştirmelerine, farklı türde basılı, görsel ve elektronik ortamda bulunan kaynaklarla tanışmalarına olanak sağlıyoruz. Bu doğrultuda, kütüphane hizmetlerimizi zenginleştirmek için çalışmalarımızı etkin bir biçimde sürdürüyoruz.

  Öğrencilerimize, yaşam boyu öğrenme bilincini aşılayabilmek, kitap okuma sevgisini kazandırabilmek ve iyi bir okuryazar olarak onları yetiştirebilmek için okul kütüphanemizin öğrencilerimiz tarafından etkin ve verimli kullanılmasını destekleyici çalışmalar gerçekleştiriyoruz.

  Öğrencilerimizin kitap okuma sevgisi, okuma-yazma, okuduğunu anlayıp bilgiyi analiz edebilme becerilerini kazanabilmeleri ve kütüphaneyi etkin kullanabilmeleri için;

  • İlkokul ve ortaokul düzeyinde aktif okuma saatleri düzenleyip her sınıf için kütüphanede okuma saati belirliyoruz.
  • Sınıf içi okuma saatlerini kütüphane ortamına taşıyoruz.
  •  “Yaşayan Kütüphane Projesi” kapsamında öğrencilerimizi yazarlarla buluşturuyor, atölye çalışmaları yapıyor ve yazarın kitabını öğrencilerimizle buluşturuyoruz.
  • Öğrencilerimizin Kültür Edebiyat, Kütüphanecilik ve Yayın İletişim Kulüpleri’ni aktif kullanmalarını sağlıyoruz.
  • Kütüphane içerisinde bulunan bilgisayarlarda, öğrencilerimize çevrimiçi katalog taraması yapabilme olanağı sunuyoruz.
  • Kütüphaneler Haftası’nı birbirinden renkli etkinliklerle ve iç yayınlarla kutluyoruz.
  • Ortaokuldaki Türkçe derslerinde okul kütüphanesindeki kaynaklarla birebir iletişim sağlayarak kaynakça yazımını öğrenmelerini sağlıyoruz.
  • Okul kütüphanesi içerisinde bulunan okuma panosunu her ay güncelleyerek öğrencilerimize değişik türde kitapların tanıtımını ve yeni gelen kitapları duyuruyoruz.

  Eğitim-öğretim süresinde öğrencilerimize kazandırılan değerleri okul kütüphanesinin kullanımıyla destekliyoruz. Bu deneyimle öğrencilerimizi, araştıran, sorgulayan ve öğrenirken eğlenen bireyler olarak yetiştiriyoruz.