Ana Sayfa/ARI ANADOLU LİSESİ, ARI ANADOLU LİSESİ IB DP, ARI FEN LİSESİ, ARI İLKÖĞRETİM KURUMLARI, ARI ÖNOKUL, TÜM HABERLER/Çağcıl Ulusumuzun Simgesi Cumhuriyetimizin 98. Yılını Törenle Kutladık

Çağcıl Ulusumuzun Simgesi Cumhuriyetimizin 98. Yılını Törenle Kutladık

Aklın ve bilimin yolunda en değerli rehberimiz Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Türk Milletine eşsiz emaneti olan cumhuriyetimizin 98. yıl dönümünü; 29 Ekim 2021 tarihinde gerçekleştirdiğimiz “Nutuk Oratoryosu” isimli tören programımızla coşku içinde kutladık.

Halkçılığın, ulusçuluğun, demokrasinin, laikliğin ve yurttaşlık bilincinin yönetim biçimine dönüştüğü; bir asra yaklaşan cumhuriyetimiz için gerçekleştirdiğimiz kutlama törenimize, önokul öğrencilerimizin birbirinden renkli çalışmalarından oluşan 29 Ekim koreografisiyle başladık.

Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, mücadele arkadaşları, tüm şehit ve gazilerin anısına bir dakikalık saygı duruşu ve ardından da Okul bandomuz tarafından çalınan İstiklal Marşı’nın coşkuyla okunmasından sonra cumhuriyetin ilan ediliş süreci ve Türk milleti 7. sınıf öğrencilerimizden Özüm Zeynep Demirci tarafından paylaşıldı. Öğrencimiz konuşmasında, “Cumhuriyet’in ilanından 98 yıl sonra bugün ve daima, Atatürk’ün “Egemenlik, kayıtsız şartsız milletindir.” sözlerini ve Nutuk’un “Türk Gençliğine Bıraktığım Emanet” başlıklı bölümünde yer alan “Gençliğe Hitabe”yi aklımızdan çıkarmadan Türkiye Cumhuriyeti’nin bölünmez bütünlüğünü savunmamız, Atatürk ilke ve inkılâplarını korumamız gerekmektedir.” vurgularını yaptı.

Tören; tarihe yön veren bir lider olan Atatürk’ün büyük bir ulusun bağımsızlığını nasıl kazandığını, bilim ve tekniğin en son ilkelerine dayanan ulusal ve çağdaş bir devleti nasıl kurduğunu anlattığı “Nutuk”un öğrencilerimiz tarafından oratoryo biçiminde başarıyla sahneye taşınmasıyla tamamlandı.  Okul bando ve gitar orkestramızın performansları, halk oyunları ekibimizin “Kostak Ali” zeybeği ve tiyatral becerilerin üst düzeyde sahneye yansıdığı “Nutuk Oratoryosu”; cumhuriyet coşkusunu izleyicilere doyasıya yaşattı.

Ata’mızın en önemli eserim dediği ‘’Nutuk’’ kitabından uyarladığımız tören programında, Mustafa Kemal Atatürk’ün yalnız olayları belgelerle inceleyerek sonuçlarını ortaya koymaya çalışan bir tarih yazarı değil, aynı zamanda eserdeki olayların da doğrudan kahramanı olarak karşımıza çıktığını görüyoruz. Bu nedenle Nutuk, üstün değere sahip bir eser niteliği taşımaktadır.

We Celebrated the 98th Anniversary of our Republic, Symbol of Our Modern Nation, with a Ceremony.

We celebrated the 98th Anniversary of our republic, which is the unparalleled gift to the Turkish Nation of the Great Leader Mustafa Kemal Atatürk, our most valuable guide to the path of reason and science, with a ceremony programme called “Speech Oratory” on October 29th, 2021.

In the programme, which was adapted from the book “The Speech”, we can recognise that Mustafa Kemal Atatürk was not only a historical writer who used documentary research to illustrate hypotheses, but also was the hero of the events in the work.