Ana Sayfa/ARI ANADOLU LİSESİ, ARI FEN LİSESİ, TÜM HABERLER/OKUL MECLİSİ BAŞKANIMIZI SEÇTİK

OKUL MECLİSİ BAŞKANIMIZI SEÇTİK

Hoşgörü ve çoğulculuk bilincinin geliştirilmesi, öğrencilere seçme, seçilme ve demokrasi kültürünün kazandırılması; katılımcı olma, iletişim kurabilme, demokratik liderliği benimseyebilme ve kamuoyu oluşturmak amacıyla TBMM ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ortaklaşa yürütülen “Demokrasi Eğitimi ve Okul Meclisleri Projesi” kapsamında okul meclisi başkan seçimlerini 17 Ekim 2014 Cuma günü Anadolu ve Fen Lisesimizde gerçekleştirdik.

Seçim gününden önceki ilk dört gün boyunca, adaylar propaganda çalışmalarını sürdürdü ve seçim yasağının başlayacağı saate kadar seçim konuşmalarını gerçekleştirdiler. Seçim günü ise sandık kurulları yemin ederek mühürlenmiş sandıkları teslim aldılar ve seçimleri başlattılar.Sabah 8.30’dan 11.30’a kadar devam eden seçimlerde Anadolu Lisesi 1 numaralı sandıkta oylar Pelin Baysal, Simge Parıltı ve Gülay Göçmen için kullanıldı. Toplamda 228 öğrencimiz oy kullanırken Simge Parıltı 79 oy alarak Anadolu Lisesi meclis başkanlığına seçildi.

Fen Lisesi meclis başkanı seçimleri ise sabah 8.30’da başlayıp 10.25’de tamamlandı. Fen Lisesi 2 numaralı sandıkta oylar Umutcan Tekbaş ve Kaan Songür için kullanıldı. Toplamda 162 öğrencimizin oy kullandığı seçimlerde Kaan Songür 103 oy alarak Fen Lisesi meclis başkanı seçildi.

Birleşmiş Milletler tarafından örnek proje seçilen bu uygulama  ile Cumhuriyetin demokrasi ile güçlendirilmesi, öğrencilerde yerleşik bir demokrasi bilincinin oluşturulması, hoşgörü ve çoğulculuk bilincinin geliştirilmesi, global değerleri benimseyen nesillerin yetiştirilmesi ve öğrencilerde seçme seçilme ve oy kullanma kültürünün oluşması hedeflenmiştir. Arı Okulları olarak meclis başkanı seçilen Kaan Soygür ve Simge Parıltı’yı kutluyoruz. Ayrıca  seçime katılan tüm öğrencilerimize de seçim süresince sergiledikleri demokratik tutum ve davranışlardan dolayı teşekkür ediyoruz.

3

4

2014-10-17T18:41:21+03:00 17 Ekim 2014|ARI ANADOLU LİSESİ, ARI FEN LİSESİ, TÜM HABERLER|