Ana Sayfa/ARI ANADOLU LİSESİ, ARI FEN LİSESİ, TÜM HABERLER/LİSE ÖĞRENCİLERİMİZ “CERN” İLE VİDEO KONFERANS GERÇEKLEŞTİRDİ

LİSE ÖĞRENCİLERİMİZ “CERN” İLE VİDEO KONFERANS GERÇEKLEŞTİRDİ

     Anadolu ve Fen Lisesi fizik zümremiz ve 10.sınıf öğrencilerimiz, İsviçre-Fransa sınırındaki Cenevre’de 1954 yılında kurulan ve bugün dünyanın en büyük parçacık fiziği laboratuvarı olan  Avrupa Nükleer Araştırma Organizasyonu (CERN) ile 12 Aralık 2014 tarihinde bir video konferans gerçekleştirdi.

       Cenevre’de onlarca ülkeden binlerce bilim insanının araştırmalarına ev sahipliği yapan CERN’ de çalışan bilim adamı Prof. Dr. Gökhan Ünel ile gerçekleştirdiğimiz konferansta, öğrencilerimiz dünyanın izlediği bir deneyin çalışma ortamını gözlemlediler ve Sayın Ünel’e merak ettikleri soruları yönelttiler. Prof. Dr. Gökhan Ünel önce CERN’in kuruluş amacı, tarihçesi hakkında öğrencilerimizi bilgilendirdi. CERN’in İkinci Dünya Savaşı yüzünden darmadağın olan Avrupa’yı ve yine bu savaş yüzünden kıtayı terk etmiş bilim insanlarını ortak bir paydada toplamak amacıyla kurulduğunu söyledi. Ayrıca CERN’de gerçekleştirilen Atlas, CMS, LHCb, LHCf ve Alice deneyleri ve Higgs Bozonu hakkında kısaca bilgiler verdi. Gerçekleştirilen program, öğrencilerimiz açısından bilimsel anlamda hedef belirleyici oldu.

      Okulumuzda geleceğin bilim insanlarını yetiştirirken bununla ilgili laboratuvar çalışmaları konusunda bilgi almalarının önemli olduğunu düşünüyor, Cenevre Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi (Conseil Européen pour la Recherche Nucléaire – CERN)’e öğrencilerimizle birlikte yerinde ziyaretler planlıyoruz.

1

2014-12-12T17:04:24+03:00 12 Aralık 2014|ARI ANADOLU LİSESİ, ARI FEN LİSESİ, TÜM HABERLER|