Ana Sayfa/ARI ANADOLU LİSESİ, ARI FEN LİSESİ, ARI İLKÖĞRETİM KURUMLARI, ARI ÖNOKUL, TÜM HABERLER/HÜRRİYET İLE DOĞAN BİR MİLLET, YAŞASIN CUMHURİYET

HÜRRİYET İLE DOĞAN BİR MİLLET, YAŞASIN CUMHURİYET

      Ulu Önder Atatürk’ün “Cumhuriyet, düşüncesi hür, anlayışı hür, vicdanı hür nesiller ister.” diyerek bizlere emanet ettiği, hürriyet ile doğan bir milletin ışığı olan cumhuriyetimizin, 92. yıldönümünü Arı Okulları olarak; öğrencilerimiz, velilerimiz ve tüm eğitim-öğretim kadromuzla coşkulu bir törenle kutladık.

      Törenimiz, vatan uğruna canlarını feda etmiş cumhuriyet şehitlerimiz ve Mustafa Kemal Atatürk için saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı ve Sosyal Bilgiler Öğretmenimiz Ceylan Ovalı’nın konuşması ile devam etti. Ceylan Ovalı konuşmasını “Kurtuluş Savaşımızın zaferle sonuçlanmasından sonra, 29 Ekim 1923 yılında ilan ettiği Cumhuriyet, Türk Milletimize verilmiş en büyük miras ve vazgeçilmez bir değerdir. İşte bu değer, bizleri milli bir devletin onurlu bir şekilde, özgürce düşünebilen, eşit hakları olan birer ferdi, devletin tek ve gerçek sahibi haline getirmiştir. Devlet yönetme işini, kişilerin, ailelerin, bir zümrenin ya da belli sınıfın eline bırakmayan Cumhuriyet sistemi, 1923’ten beri ülkemize büyük katkılar sağlamış, Türk toplumunu millet olma bilincine ulaştırmış, bireyi de vatandaş konumuna yükseltmiştir. Tarihimizin en büyük ve kapsamlı çağdaşlaşma hamlesi olan Cumhuriyet, getirdiği yenilikler ve atılımlar ile Türk insanının ufkunu genişletmiş, ekonomik, sosyal ve siyasal yaşantımız görülmemiş bir dinamizm kazanmıştır. Bundan sonra millete değer veren, milleti devletin yönetiminde söz sahibi yapan cumhuriyet rejimini sonsuza kadar yaşatmak hepimizin en önemli vatandaşlık görevidir ve nesilden nesile aktarılması gereken bir emanettir.” sözleri ile sürdürdü.

       Ardından, “Daima Cumhuriyet” adlı gösteride, Kurtuluş Savaşı sırasında cephede düşmanla mücadele eden, zorlu savaş koşullarında gözünü kırpmadan canını feda eden Yüce Türk Milletinin özgürlük için gösterdiği çaba ve halkın Atamıza duyduğu sonsuz güven öğrencilerimiz tarafından başarıyla canlandırıldı. Ayrıca koromuzun cumhuriyet ile ilgili marşları ve şiirleri izleyiciler tarafından coşkuyla izlendi. Törenimiz 1.sınıf öğrencilerimizin sergilediği rengârenk bir dans gösterisi ile sona erdi.

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12