Ana Sayfa/ARI FEN LİSESİ, TÜM HABERLER/GENÇ ARILILAR CERN’İ ZİYARET ETTİLER

GENÇ ARILILAR CERN’İ ZİYARET ETTİLER

          Öğrencilerimizin bilimsel araştırmalardaki teknikleri ve ileri düzey teknolojileri öğrenmelerini hedefleyen Arı Okulları olarak 21.yüzyılın gereksinimleri doğrultusunda küresel düşünen, akılcı, üretken ve başarılı bireyleri yaşama hazırlamak adına derslerimizin özel hedefleri kapsamında pek çok proje gerçekleştiriyoruz. Bunlardan biri de İsviçre – Fransa sınırındaki Cenevre’de 1954 yılında kurulan ve bugün dünyanın en büyük parçacık fiziği laboratuvarı olan Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi CERN’e ziyaretimizdi.

          21-25 Nisan 2015 tarihlerinde gerçekleştirdikleri ziyarette Özel Arı Anadolu Lisesi ve Özel Arı Fen Lisesi 10 ve 11.sınıf öğrencilerimiz, CERN’deki bilimsel çalışmaları yakından izlediler. Yerin 100 metre altında, çevresi 27 kilometre uzunluğunda dairesel bir tünel olan Büyük Hadron Çarpıştırıcısı (LHC) denilen parçacık hızlandırıcılarının olduğu bölgede faaliyet gösteren CERN’in bugün 20 asil üyesi bulunuyor. ATLAS, CMS, ALICE, CAST ve CLIC gibi deney ve projelerin yürütüldüğü CERN’de çalışmaları yerinde gören öğrencilerimiz, öncelikle deneylerle ilgili bir simülasyon şeklinde hazırlanan Microcosm Sergisi’ni ziyaret ettiler. Daha sonra ilk parçacık hızlandırıcının bulunduğu yerde Türk bilim adamı Umut Köse tarafından izletilen üç boyutlu film gösterisi, sunumlar ve oyunlar eşliğinde parçacık fiziği, Atomaltı parçacıklar ve “Tanrı Parçacığı” olarak bilinen Higgs Bozonu hakkında bilgi sahibi oldular.

        Derslerde gördükleri bilgilerin nerelerde kullanıldığını görmeleri ve farklı kültürleri tanımaları amacıyla düzenlenen gezide öğrencilerimiz; gezinin ilk gününde Paris şehir merkezinde şehir turu yaparak Ressamlar Tepesi, EIFFEL Kulesi ve Şanzelize Caddesi’ni gezdiler. İkinci gün Disneyland turuna ve Havai Fişek Gösterisi ’ne katıldılar. Üçüncü gün Cenevre kenti, Lozan –Montrö-Vevey turu, Beau Rivage Palace, Gravyer evi, Nestle Çikolata Fabrikası’nı ziyaret ettiler. Dördüncü gün bilim adamları eşliğinde CERN Müzesi’ni gezerek bilimsel çalışmalar hakkında bilgi aldılar. Ardından Türk bilim adamı Umut KÖSE ve Alman bilim adamları tarafından NASA uzay üssüne yerleştirilen AMC nötrino dedektörü hakkında detaylı bilgiler verildi. Gezinin son gününde ise Birleşmiş Milletler Binası’nı ve Cenevre merkezinde bulunan önemli kilise ve anıtları ziyaret ettiler.

           Gerçekleştirdiğimiz bu etkinliğimiz öğrencilerimiz açısından bilimsel anlamda hedef belirleyici oldu. Geleceğin bilim insanları olan öğrencilerimize ve onlara rehberlik eden öğretmenlerimize katılımları için teşekkür ediyoruz.

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

2015-04-27T15:50:34+03:00 27 Nisan 2015|ARI FEN LİSESİ, TÜM HABERLER|