Ana Sayfa/BAŞARILAR, ORTAOKUL, TÜM HABERLER/for YOU “for a Youthful Oil Upcycling” Projemiz Dünya Birincisi Oldu

for YOU “for a Youthful Oil Upcycling” Projemiz Dünya Birincisi Oldu

İlköğretim Okulu öğrencilerimizin fen bilimleri öğretmenleri rehberliğinde yürüttüğü ve Start Türkiye’de ilk 3’e giren, Finlandiya’da düzenlenen Start LUMA’da dünyada kendi kategorisinde ilk 10’da yer alan ve Türkiye’den “tek” aday olarak seçilmeyi başaran for YOU “for a Youthful Oil Upcycling”adlı projemiz; 834 çocuk ve gençlik projesi içinden Tunus ve Finlandiya’dan birer proje ile birlikte dünya 1.si oldu.

Sürdürülebilir kalkınmaya destek veren ve dünya birincisi olan “atık yağlardan arap sabunu elde etme” projesine öğrencilerimiz; Güner Bora Turan, Kaan Kavak, Eren Alp Ertem ve Utku Kayra Sarıtaş “SustainaBee” takımı olarak katıldı.

Geliştirdikleri düzenekle ileri ve geri dönüşüme destek veren projede öğrencilerimiz, atık yağların ileri dönüşümünü sağlayıp arap sabunu yapmak ve kendi tasarımları olan atık toplama platformuna yerleştirmeyi; 0.5 lt pet şişede biriktirilen atık yağını getiren herkese arap sabunu hediye etmeyi hedefledi. Bununla birlikte tasarladıkları atık toplama platformuyla plastik şişe ve kapaklarını da toplayıp geri dönüşümünü sağlamak için çalıştı.

Çevre bilinci gelişmiş bir toplum yaratma ve bireyleri bu yönde isteklendirmeye dönük projede; sorun belirleme, çözüm önerisi geliştirme, süreç araştırması, 3D tasarım, poster, afiş, broşür ve anketler ile adım adım ilerleyen öğrencilerimiz; Arı Okullarının adını, eşsiz bir başarıyla dünyaya duyurdu.

İlk üçte yer alan ve “Uluslararası Start LUMA ödülleri”ni kazanan projeler, bu yıl Kovid-19 nedeniyle “Gala LUMAT 2021 Sempozyumu”nun bir parçası olarak 9 Haziran’da StarT çevrim içi galasında açıklandı.

Prof. Maija Aksela başkanlığında; Estonya Tartu Üniversitesinden Prof. Miia Rannikmäe ve Avustralya Deakin Üniversitesinden Doç. Coral Campbell’dan oluşan Onursal StarT jürisi önüne çıkan projemiz, ilk üç proje arasında yer aldı.

Öğrencilerimizi elde ettikleri küresel başarıdan dolayı kutluyor, başarılarının devamını diliyoruz.

Our for YOU “for a Youthful Oil Upcycling” Project Came First in the World

For YOU Project, which was conducted by our primary school students under the guidance of science teachers, ranked in the top 3 in Start Turkey, and ranked in the top 10 in its own category in the world at Start LUMA held in Finland, and managed to be selected as the “only” candidate from Turkey. Our project named “for a Youthful Oil Upcycling” was chosen 1st in the world along with a project from Tunisia and Finland out of 834 children and youth projects.

2021-06-10T16:16:42+03:00 9 Haziran 2021|BAŞARILAR, ORTAOKUL, TÜM HABERLER|