Ana Sayfa/ARI ANADOLU LİSESİ, ARI FEN LİSESİ, ARI İLKÖĞRETİM KURUMLARI, TÜM HABERLER/EĞİLMEZ BAŞIMIZA TAÇ YAPTIK HÜRRİYETİ, ZAFERLE KALBİMİZE YAZDIK CUMHURİYETİ…

EĞİLMEZ BAŞIMIZA TAÇ YAPTIK HÜRRİYETİ, ZAFERLE KALBİMİZE YAZDIK CUMHURİYETİ…

Zaferlerinin ve devrimlerinin ışığıyla Türkiye’yi aydınlatan Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün eşsiz liderliğinde milletimizin inanç ve kararlılık örneği sergileyerek kazandığı Milli Mücadele döneminin ardından kayıtsız şartsız egemenliği sağlayan cumhuriyeti milletimize armağan edişinin 93. yıl dönümünü Arı Okulları olarak; öğrencilerimiz, velilerimiz ve tüm eğitim-öğretim kadromuzla coşkulu bir törenle kutladık.

Törenimiz, Milli Mücadele sürecinde damarlarındaki asil kanı gözünü kırpmadan döken cumhuriyet şehitlerimiz ve Mustafa Kemal Atatürk için saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı ve Sosyal Bilgiler Öğretmenimiz Gökhan Sağmanlıgil’in konuşması ile devam etti. Gökhan Sağmanlıgil konuşmasını “29 Ekim 1923 tarihinde “Türk Milletinin karakterine ve adetlerine en uygun olan idare biçimi, Cumhuriyet idaresidir.” diyerek ilan ettiği cumhuriyet, Türk ulusuna bırakılmış en büyük mirastır. Değerli konuklar Cumhuriyet, bir erdemdir. Aynı zamanda çağdaşlığın göstergesidir. Bağımsızlığın, özgürlüğün, birey olmanın, birlikte yaşamanın bayramıdır, cumhuriyet. Daima ileri gitmek, adil olmaktır. Yaşamın kendisine el uzatmaktır. Demokrasiyle olgunlaşmaktır. Cumhuriyet; paylaşmaktır, adalettir. 93 yıllık Cumhuriyet çınarı varlık mücadelesini, Şeyh Sait, Menemen, 15 Temmuz gibi zor sınavlarla sınamış, köklerini mukaddes şehit kanlarıyla güçlendirmiştir. Bu vesile ile ilelebet payidar kalacak Cumhuriyet Bayramımızı kutluyor, tüm şehit ve gazilerimizin manevi huzurunda saygıyla eğiliyorum.” sözleri ile tamamladı.

Ardından, “Vatan Sana Minnettardır Atam!” adlı, Mustafa Kemal Atatürk’ün doğum yeri olan Selanik’te geçen öğrencilik yılları ile başlayan drama gösterisinde Atamızın askeriyeye katılışı, yüreklerimize dokunan Milli Mücadele yılları ve cumhuriyetin ilan edilişinin tarihi süreci öğrencilerimiz tarafından başarıyla canlandırıldı. Ayrıca bandomuzun ve koromuzun cumhuriyet ile ilgili marşları ve şiirleri izleyiciler tarafından coşkuyla izlendi. Jimnastik gösterileriyle izleyicileri büyüleyen öğrencilerimiz ile lise öğrencilerimizin halk oyunu gösterileri 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Törenimize ayrıca renk kattı. İzleyicilerin üzerinden geçen dev Türk Bayrağı ile taşan cumhuriyet coşkusu, törene katılan tüm izleyicilerin birlik ve beraberlik duygularını yüzlere ve gönüllere içtenlikle yansıttı.

1

2

3

4

5

6

8

9

10

12