Dünya Şampiyonu Özel Arı Okullarından

Gençlerde yaratıcı düşünme ve araştırma ruhunu geliştirme temel amacıyla dünya çapında lise öğrencilerinin katılımıyla çevrim içi ortamda düzenlenen e-IPO 2020’de (Uluslararası Felsefe Olimpiyatı) 12 IB DP sınıfı öğrencimiz Aybars Önder üstün başarı göstererek altın madalya kazandı.

Uluslararası Felsefe Olimpiyatı (International Philosophy Olympiad, kısaca IPO), FISP (Fédération Internationale des Sociétés de Philosophie) tarafından organize edilip UNESCO tarafından desteklenen, katılımcı ülkelerden yalnızca belli sayıdaki seçilmiş liseli öğrencilerine özel bir uluslararası felsefe yarışması. Olimpiyatta yarışmacı öğrenciler çalışmalarını ortaya koyarken İngilizce, Almanca, İspanyolca ya da Fransızca dillerinden birini kullanmak durumundalar. Olimpiyatta yarışan öğrencilerin, anadilleri olmaması koşuluyla bu dört dilden birinde ve kendilerine sunulmuş dört konudan biri üzerine felsefi bir deneme yazmaları bekleniyor. Yarışmacılar ayrıca atölye çalışmaları ve panellerde aktif rol alırken sunumlara ve seçkin üniversitelerden akademisyenlerle yapılan toplantılara da katılıyorlar.

Eğitimini Princeton Üniversitesinde Sürdürecek

Yarışmanın bölgesel ve ulusal etaplarında da büyük başarı gösteren Aybars Önder bu yıl başvurduğu Princeton Üniversitesi Felsefe Programından yaklaşık 1.656.000 TL’lik tam burs aldı. IB Programı burslu öğrencilerimizden Aybars’a farklılaştırılmış öğrenme programı uygulandı. Bakalorya Programının sunduğu derslerin yanında PAMOJA Eğitim Kurumu bursuyla, uzaktan eğitimle aldığı derslerde, uluslararası, çok kültürlü öğrencilerin bulunduğu platformla bakış açısı da farklılaştı. Aybars Önder, Princeton Üniversitesinde göreceği eğitim için Defne – Muhtar Kent Eğitim Vakfından da burs kazandı.

Felsefe sayesinde tüm yaşama eleştirel gözle bakabildiğini ifade eden öğrencimiz, felsefeyi daha iyi anlayabilmek için eşzamanlı olarak Almanca dersleri alıyor. Ayrıca, kaliteli düşünce, doğru analiz, sentez yapabilmek için felsefeyi anlamanın önemini vurguluyor.

Kant ve Nietche’den etkileniyor

Kendisini düşünce Tarzı olarak transandantal argüman tarzını felsefeye kazandırması nedeniyle Kant’a yakın bulurken ifade tarzı olarak ise şüpheciliği, kendisinden önceki ahlak anlayışına olan merakı ve ortaya koyduğu yeni hayat vizyonu için Nietche ona yakın geliyor.

Etik olarak nasıl davranacağımıza karar vermek için felsefe bilmenin gerekliliğine inanan öğrencimiz, lise yaşamı boyunca katıldığı MUNESCO Konferanslarından 8 farklı ödül kazandı.  Başarılı öğrencimize göre global dünyada birlikte yaşayabilmemiz için insanlığın olmazsa olmazı felsefe.

World Champion from Arı Private Schools

With the main purpose of developing creative thinking and research spirit in young people, the e-IPO 2020 (International Philosophy Olympiad) was organized online with the participation of high school students from all over the world. Our 12 IB DP class student Aybars Önder, who represented our school, won a gold medal.