Ana Sayfa/ARI İLKÖĞRETİM KURUMLARI, TÜM HABERLER/COMENIUS’UN OKUL GELİŞİMİNE KATKISI DEĞERLENDİRİLDİ

COMENIUS’UN OKUL GELİŞİMİNE KATKISI DEĞERLENDİRİLDİ

Avrupa Komisyonu ve Litvanya Başkanlığı Konseyinin ortaklaşa düzenlediği ve 11-12 Ekim 2013 tarihlerinde Litvanya’nın Vilnius şehrinde gerçekleştirilen ve AB Comenius projesinin uygulandığı okulların yöneticilerinin katıldığı değerlendirme toplantılarına Müdür Yardımcımız Berrin SEÇKİN ile katıldık.

Comenius gibi uluslararası programların amacı Avrupa Birliği Programları desteğiyle okul gelişimine katkı sağlamaktır. Bu doğrultuda düzenlenen ve Litvanya Fen ve Eğitim Bakanı, Avrupa Komisyonu Eğitim ve Kültür Genel Müdürü ile AB Ulusal Ajans Koordinatörlerinin de katıldıkları toplantıda; okullarda yürütülen AB Projeleri, okul yönetimleri düzeyinde görüşülmüş ve bu projelerin okul gelişimlerine katkı sağlayan yönleri hakkında bilgi alışverişinde bulunulmuştur.

Toplantıda, çalışma grupları oluşturulduktan sonra projelerin öğrenci, öğretmen veli ve toplum kuruluşlarına olumlu etkileri doğrultusunda yaygınlaştırılmasına ve projeler için iyileştirme çalışmaları yapılmasına yönelik görüşmeler yapılmıştır. Tematik çalışmaların sonuçlarına göre, Avrupa’da gerçekleştirilen ortaklaşa çalışma olanakları, okulların stratejik gelişimlerinin bir parçası olarak değerlendirilmiştir. Okul yöneticilerinin rolü, öğretmenlerin mesleki gelişimleri, öğrencilerin motivasyonu ve toplumla iletişimleri üzerinde durulmuştur. Başarıyla yürütülen projelerden biri olan çalışmamızı da anlattığımız toplantıda diğer projeler hakkında da bilgi sahibi olunmuştur.

1 2

3

2013-10-13T10:26:37+03:00 13 Ekim 2013|ARI İLKÖĞRETİM KURUMLARI, TÜM HABERLER|